Sport și FitnessSporturi în aer liber

Olga Pyleva, Biografie

Olga Pyleva - biatlon intern, câștigător repetată a Cupei Mondiale, 6 ori campion mondial și câștigător a două medalii de aur de la Jocurile Olimpice. După căsătorie, ea a luat numele soțului - Medvedtseva, dar majoritatea a fost castigat de a fi praf.

Schi fond

Olga Pyleva sa născut în Teritoriul Krasnoyarsk în micul oraș de Borodino, în iulie 1975. În 10 ani, am început să se angajeze în mod serios în sport, și la început numai schi fond. A absolvit Academia de Educație Fizică din Omsk.

O mulțime de medalii câștigate la concursuri juniori, de două ori a devenit campion mondial în releu, a câștigat o medalie de argint și două medalii de bronz la curse individuale din Campionatele Mondiale de juniori. mentorul ei a fost formatorul meritată a URSS Alexander Grushin.

În 1996, într - o viață plin de praf se întâmplă un eveniment semnificativ - nașterea fiicei sale Daria. Ieșind din concediu de maternitate, ea decide să meargă la biatlon, schi de curse legate de sport.

cariera biatlon

În 2000, Olga Pyleva axat pe competițiile de biatlon. Într - o chestiune de luni, a devenit unul dintre cei mai importanți sportivi ai țării.

În sezonul 1999/2000, Olga a ascultat biatlon de praf podium.

Deja în a treia cursă într - un sprint în Ruhpolding, Germania, a câștigat medalia de bronz. În etapa finală din Rusia Khanty-Mansiysk din nou realizată cu succes pentru foarte debutantele. Mai întâi a fost al doilea într - un sprint, apoi al treilea în cursa de urmărire.

Conform rezultatelor sezonului a avut loc 20. Acest rezultat este deosebit de important având în vedere că , în prima jumătate a sezonului Olga Pyleva nu au participat.

succesul olimpic

În 2002 Pyleva a devenit membru al echipei ruse la Jocurile Olimpice de iarnă din SUA Salt Lake City. Primul program a fost o cursă individuală. Biathlete Olga Pyleva era încrezător pe rasă, susținând victoria, prima linie de trei tragere a trecut fără eroare, dar ultimul a ratat de două ori , ca urmare a rămas fără medalii, dar pe locul 4.

5 secunde la linia de sosire a pierdut la Swede Magdalena Forsberg, care , de asemenea a ratat de două ori , la ultima linie, câștigătorul a fost un german Andrea Henkel.

Crown pentru sprint de praf din nou, de data aceasta nu a câștigat medaliile. Alunecare pe un suport și o viteză mică pentru a merge distanța este permis să ocupe doar locul 8. Câștigătorul - cel încă un Kati Wilhelm german - Pyleva a recunoscut mai mult de un minut.

Dar nu renunta biathlete Olga Pyleva, biografie care sa schimbat radical 16 februarie 2002. Ea a devenit campion olimpic. Deși inițial totul nu a fost roz, distanța ea a plecat de 8 , cu un decalaj de mai mult de un minut pe primul interval de fotografiere a făcut o greșeală.

Mai târziu, cu toate acestea, fotografiere fără erori și de mare viteză i -au permis să pătrundă în lideri. Pe ultimul tur Pyleva a mers cu Wilhelm. În jurul valorii de 9.2 km rus a tras înainte la 5 secunde, reușind în cele din urmă pentru a menține acest avantaj. În această zi, ea a primit prima ei medalie de aur olimpic.

Dar acest succes nu sa încheiat biathlete la Jocurile Olimpice din Statele Unite, ea a câștigat, de asemenea bronz în releu echipa. Pyleva rulează la prima etapă. Baton la partenerul său Galina Kukleva a dat rangul de lider al cursei. Cu toate acestea, nu a fost posibil pentru a salva primul loc pentru ruși. Kukleva eșuat complet raft, merge pe două libere, și treci bagheta deja 7. Svetlana Ishmuratova și Albina Akhatova, care a fugit în ultimele stadii în care acestea ar fi încercat să corecteze situația. Ca rezultat, echipa a luat bronzul.

Jocurile Olimpice de la Vancouver

Cea de a doua de aur medalie biathlete Olga Pyleva, a cărui fotografie împodobită în timp ce coperta fiecărui ziar, a câștigat la Jocurile de la Vancouver. Cu toate acestea, au reușit doar să strălucească în cursa echipa. În releu.

Pyleva a purtat deja numele Medvedtseva, ea a efectuat la a treia etapă. Sportivii pe scena in fata ei doi au petrecut doar două cartușe gratuite.

Olga a luat partea sa de distanță cu precizie și într - un ritm bun. Odată cu triumful terminat ziua Olga Zaitseva. Finisare pe locul al doilea în spatele echipei franceze de mai mult de 30 de secunde. Bronz sa dus la echipa germană.

Un pas de Cupa Mondială

În sezonul 2003/2004 Pyleva este considerat pe bună dreptate unul dintre liderii biatlon mondial, în fiecare cursă care să confirme acest statut.

În acest sezon, ea a fost în măsură să câștige 6 victorii la Cupa Mondială. Pentru prima dată am câștigat cursa individuală și start în masă și de două ori sprint și cursa de urmărire Olga Pyleva. Fotografii atlet cu medalii în mâinile lor au început să apară mai des. În acest sezon, ea pretinde într - adevăr victorie în Cupa Mondială, dar nu a reușit să depășească rezultatele norvegienii Liv Grete Poiret ei. Pyleva - a doua.

Sezonul următor performanțele sale stelare au continuat. Dar , de data aceasta Pyleva a devenit doar al treilea în clasamentul general, a pierdut destul de un pic de germană Kati Wilhelm. Unul dintre principalele sale rivali. Victorie acel sezon a câștigat frantuzoaica Sandrin Bayi.

Olga Pyleva finalizat o carieră în domeniul sportului profesionist în 2010.

viaţa personală

Daria, fiica a fost în praf de la primul ei soț, care a divorțat în 2002. Totodată Eugene Pylev a fost antrenorul ei.

A doua oară când sa căsătorit cu celebrul biathlete Valery Medvedtseva, campion olimpic la Calgary în 1988 în releu.

În momentul în care s-au născut are trei copii. Acest fiu al Arsenii și fiica lui Julia și Olga. Acesta din urmă a luat ființă la sfârșitul anului 2014.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.