Noutăți și SocietateMediu

Formula-1. Marele Premiu la Soci: toți câștigătorii

Pentru Jocurile Olimpice din 2014, care a avut loc la Soci, sa decis să construiască în pista de curse de oraș. pista de curse este situat pe teritoriul orașului Parcul Olimpic. Înainte de Jocurile Olimpice din oraș au existat mai multe evenimente, în scopul de a crește interesul în mașină se întinde pe teritoriul Federației Ruse. În timpul iernii 2013 orașul Soci, a vizitat Berni Ekklstoun, pentru a viziona progresul lucrărilor de construcție pe pista.

Primul Grand Prix-ul de Formula 1 în Rusia: Soci, 2014

Prima cursa pe pista a avut loc la mijlocul lunii septembrie 2014 o săptămână înainte de deschiderea oficială a drumului. După o lună de circuit a luat una dintre etapele de Formula seria 1. Conform rezultatelor Grand Prix - ul de la Soci 2014 câștiga într - o luptă dură a reușit să obțină Lewis Hamilton. Medaliat cu argint a concursului a fost coechipierul Hamilton pentru „Mercedes' pilotul german Nico Rosberg. Pe locul al treilea a fost Finn Valtteri Bottas. Acesta a arătat cel mai rapid timp la unul dintre cercurile primului Formula 1 Grand Prix la Soci, de conducere ultimul 5848 m per min 1,40,896.

Cu o zi inainte de cursa acestor piloți în aceeași ordine a terminat de calificare. Britanicul Dzhenson Batton și rusă Daniil Kvyat in calificari de sâmbătă au fost luate de locurile 4 și 5. În cursa de duminică Button a repetat rezultatul de calificare, dar Kvyat a fost pe locul 14.

Grand Prix 2015

Al doilea Marele Premiu al Formulei 1 la Soci a avut loc în 2015. Pe baza calificărilor a avut primul loc Nico Rosberg. Co-pilot, care a avut ocazia de a începe cu primul câmp a fost un alt pilot, „Mercedes' Lewis Hamilton, iar a treia a fost Valtteri Bottas. Astfel, al doilea sezon consecutiv primele trei locuri in calificari de sambata au aceleasi piloti, dar piloții de „Mercedes“ și vice-versa.

Duminică, câștigătorul de Formula 1 Grand Prix la Soci a fost al doilea an consecutiv Briton Hamilton. Al doilea a fost german Sebastian Vettel, reprezentând „Scuderia“, iar locul al treilea a fost luată de către mexican Perez. German a arătat cel mai rapid timp tur - 1,40,071 min.

Nico Rosberg, care sâmbătă a câștigat pole - position, a fost forțat să termine cursa devreme din cauza defectării pedalei de accelerație. Valtteri Bottas, care a pornit de la poziția a treia, a avut un accident și nu sa terminat, dar el a numărat 12-lea loc ca finlandezul a condus intervalul de 90%.

Formula 1 la Soci, în 2016

Întinde cele mai populare din lume, a avut loc la Soci pista pentru a treia oară la rând în 2016. Primele două locuri în cursa de calificare sâmbătă a luat Vettel germani și Rosberg. Al treilea și al patrulea au fost finlandezii Bottas și Raikkonen, respectiv, iar locul 5 a plecat pentru brazilianul Felipe Massa.

Duminică, în cursa câștigată de pilotul de „Mercedes' Nico Rosberg. Al doilea a fost Lewis Hamilton, care a crescut la locul al doilea la al zecelea. Al cincilea a fost Felipe Massa, iar finlandezii au schimbat - Raikkonen a câștigat cursa medalia de bronz, iar Valtteri Bottas a fost lăsat în afara podiumului. Câștigătorul cursei Nico Rosberg a fost autorul cel mai rapid tur, tur de conducere după 52 de minute 1,39,094.

Grand Prix 2017

În aprilie 2017, în a patra în ultimii 4 ani cu Formula 1 Grand Prix-ul de la Soci. Pe baza calificărilor pole-position Vettel a câștigat german cu „Ferrari“. Kimi Raikkonen a ocupat locul doi. De la a doua linie a început Valtteri Bottas și Lewis Hamilton, care a luat locurile 3 și 4, respectiv.

Grand Prix de Formula 1 la Soci, în 2017 a câștigat Finn Bottas, care sa mutat la „Mercedes“, după sfârșitul carierei Niko Rosberg a anunțat. Partener Valtteri echipa Pilotul britanic Lewis Hamilton a terminat cursa pe locul al patrulea. Între cei doi piloți de „Mercedes“ sunt amplasate două „Scuderia“ masina - Sebastian Vettel a fost al doilea și Kimi Raikkonen a terminat al treilea. Cel mai bun timp de tur a fost stabilit la 49-tur Kimi Raikkonen - 1,37,844 min.

Astfel, în cei 4 ani de Formula 1 Grand Prix la Soci, de fiecare dată când victoria a fost sărbătorită echipa de conducător auto „Mercedes“ - Hamilton de două ori, și o dată - Rosberg și Bottas.