Noutăți și SocietateCelebritati

Stanislas Wawrinka - unul dintre cei mai buni jucători de tenis elvețieni

Stanislas Wawrinka - un jucător profesionist de tenis din Elveția. Stan pentru cariera sa a reușit să înscrie trei victorii în turnee de Grand Slam.

cariera timpurie

Joaca tenis Stanislas Wawrinka a început la vârsta de șase ani. Deja în cincisprezece el a încetat să acorde o atenție la studiile lor și să se concentreze pe sport. Primul său turneu oficial, a petrecut paisprezece ani. Debutul a avut loc în challenger internațional elvețian Junior.

În 2003, Wawrinka a câștigat Junior French Open. Sa întâmplat un an după ce a început cariera profesională. La mijlocul verii a aceluiași an a debutat la nivel superior. Primul său meci a fost meciul cu Jean-Rene Lisnara, care sa încheiat în înfrângere.

Primele trofee

În 2004, Stanislas Wawrinka a jucat jocul de debut pentru Cupa Davis, după care elvețian a câștigat turneul de la Barcelona și la domiciliu - la Geneva. În primele o sută de clasamentul de jucători profesioniști de tenis Stan a venit în 2005, după care se încadrează în sferturile de finală ATP din Barcelona.

Prima victorie în finala turneului ATP a avut loc în 2006, în Umag, în cazul în care pe drumul spre jocul final învins Stanislas Martic, Cilic, Del Potro si Volandri. În meciul final al concurentului elvețian a fost sârb Novak Djokovic. În primul set scorul a fost 6-6, iar Novak nu a venit în tie-break din cauza prejudiciului.

Grand Slam

Sezonul 2013 pentru Wawrinka fi considerat în continuare unul dintre cele mai bune. La începutul acestui an, el a fost capabil să câștige turneul de la Chennani asociat. La Australian Open Djokovic a pierdut în Stan. După aceea Wawrinka a participat la mai multe concursuri de ATP, care a ajuns la o dată finală.

În Oeiras Stanislas a câștigat primul trofeu din simplu pentru ultimii doi ani. ATP Madrid elvețian a pierdut în fața lui Rafael Nadal în jocul final. Că Rafa a devenit o piatră de poticnire pentru Stanislas și Open-ul francez.

La Uimbldone Sten nu a putut demonstra nivelul corespunzător al jocului și a terminat-l într-un stadiu incipient. Prin ultimul turneu de Grand Slam Stanislas a intrat într -o formă bună și a stat pe punctul de meciul final.

În ianuarie 2014, Stan a câștigat primul Grand Slam. La turneul, el a rupt rezistența Novak Djokovic și Rafaelya Nadalya. Apropo, victoria asupra Nadal a devenit primul Wawrinka în treisprezece întâlniri între sportivi.

Un an mai târziu, Stanislas a câștigat oa doua victorie în turneele de Grand Slam. Ei au devenit Open-ul francez. După meciurile eșuate pe hard, care au avut loc după australian, Wawrinka se pregătească pentru începerea terenul principal al competiției și în ritmul final de Novak Djokovic. Pentru Serbia, aceasta a fost singura infrangere în turnee majore în 2015.

Al treilea și în prezent ultimele turnee de Grand Slam Victoria sa întâmplat în toamna anului 2016, atunci când Stanislas a câștigat Campionatul deschis al Americii. În final, el a fost din nou învins de Novak Djokovic, care a fost la acel moment prima linie în clasamentul celor mai buni jucători de tenis din lume. A pierdut primul joc în departajare, Stanislas prevalat în următoarele trei.

În acest an, Wawrinka nu a putut încă să câștige un singur turneu major de Grand Slam. În plus, la Roland Garros, deși Stan a ajuns la meciul final, dar pe tot parcursul turneului, el a fost doar umbra lui.

Poziția în clasament

În acest moment, Stanislas Wawrinka în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis clasat pe locul al treilea. Din a doua poziție ocupată de spaniolul Nadal, el este în urmă de aproximativ 1.000 de puncte, iar de la liderul clasamentul britanic Endi Marreya - mai mult de 3000 de puncte.

Ultimele trei sezoane Stanislas a încheiat anul în poziția a patra. cel mai bun locul ei a fost a treia poziție, pe care a deținut timp de mai multe săptămâni, în ianuarie 2014.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.