Sport și FitnessFotbal

Micul Țara Galilor - aceasta este o victorie mare. Povestea unei echipe

Un mic muntos țară de Țara Galilor - este o parte puternica din Marea Britanie. Dar velșii ei înșiși în fiecare an, mai departe și mai departe de influența politicii britanice în viața publică și în cultură. Această țară mică, cu o populație de puțin mai mult de 3 milioane de oameni a câștigat faima la nivel mondial, după Campionatul European de Fotbal în 2016. Meci Portugalia - Țara Galilor uitat, fără exagerare, întreaga țară.

fotbaliști Welsh echipei naționale au fost întâmpinați ca niște eroi naționali, și nu e de mirare, pentru că acești oameni curajoși au reușit să dovedească lumii că puterea nu este în numărul de kilometri pătrați, care aparțin țării, și nu în populație. Este curajul și perseverența sunt trăsăturile distinctive ale echipei naționale de fotbal Țara Galilor.

Istoria fotbalului din Țara Galilor

Țara Galilor - aceasta este una dintre cele mai vechi puteri de fotbal ale Lumii Vechi. Primul său meci echipa acestei țări a avut loc în 1876, împotriva Scoției și a pierdut cu scorul de 0: 4.

Welsh, deși au caracteristici fizice excelente, ele nu au fost niciodată puternic în abilitățile individuale. Toate succesul lor ca echipa a fost bazat pe o echipa de joc de calitate și respectarea strictă a instrucțiunilor personalului de coaching.

Adevărat, realizările speciale ale echipei naționale Țara Galilor nu a putut lăuda. Nu a fost până în 2016 - anul a fost marcat de o stea cu numele de Wales. Acest eveniment a explodat fotbal din lume și a fost intitulat mai multe echipe europene ca o surpriză completă.

runda de calificare

Pentru prima dată din 1958, Welsh a făcut drumul lor spre finala Campionatului European. În cadrul grupului, au avut loc în al doilea rând, imediat după echipa belgiană, cu toate că în întâlnirile personale cote au fost pe partea de Wales.

Pe drumul spre finala campionatului european împotriva Țării Galilor a lăsat mult în urmă echipe cum ar fi echipele lui Israel, Bosnia și Herțegovina, Cipru și Andorra. Pe durata întregului ciclu de calificare la Welsh recunoscut doar 4 goluri care le caracterizeaza ca o echipa care este capabil să se apere în mod eficient. A 7 goluri (Bale totale au marcat 11) a condus echipa la finala cu diferenta de un gol bun și goluri marcate.

Etapa Grupa: Etapa finală

Primele sale secții meci Seria Group Chris Coleman a petrecut cu echipa națională a Slovaciei. Deși echipa națională a Slovaciei și nu se numără printre favoritele turneului, pentru a subestima adversarii nu a putut. Deja în minutul 11 al meciului, a fost Garet Beyl a deschis scorul și a condus echipa în avantaj. Slovacii a luat 50 de minute pentru a egaliza. Dar noroc de fotbal în acea zi a fost în mod clar pe partea velșii, și deja pe obiectivul 81-lea minut Robson-Kanu a condus echipa națională de Wales înainte. Acest scor câștigătoare au reușit să păstreze până la sfârșitul meciului, și modul lor de la Campionatul European de velșii a continuat, având active de 3 puncte.

Meciul următor Țara Galilor - Anglia sa încheiat cu victoria englezilor. Și aceasta în ciuda faptului că primul velșii marcat. Tuning la acest meci, jucătorii din Anglia sunt conștienți de faptul că Țara Galilor - aceasta este o echipă foarte ambițioasă, care, deși nu are „stea“ structura, cum ar fi limba engleză, dar va lupta la ultimele minute ale meciului. Daniel gol doar în minutul 92nd al meciului pentru a salva mai mult echipa engleză de a pierde puncte.

Și, probabil, jocul cel mai frapant, care a avut loc de echipa Welsh în faza grupelor, a fost meciul cu Rusia. Welsh dovedit încă o dată că au venit la acest turneu pentru a câștiga. În prima jumătate a jocului Bale și compania de 9 ori se încadrează în frunză de poarta echipei ruse. 2 din greva sa încheiat într-un gol, și un alt Welsh a marcat un gol în a doua jumătate. Două victorii convingătoare a permis Țara Galilor pentru a merge în 1/8 campionat.

Marșul victorios

Pentru meciul cu Irlanda de Nord și Țara Galilor echipa a apărut ca favorit. Dar secții O'Neill a studiat tactica echipei Welsh și nu a dat prea mult spațiu de atac. Numai datorită unui autogol Irlanda de Nord jucător al echipei Chris Coleman a avansat în sferturile de finală, unde au fost din nou de așteptare pentru adversari în runda de calificare - echipa națională belgiană.

Meciul Țara Galilor - Belgia a fost o mare dezamagire pentru fani belgieni. Această stea din care au fost colectate de la belgienii, a avut aproape nici o echipa din turneu. antrenorul echipei belgian Marc Wilmots nu poate ajuta la saloanele lor, atunci când au scos una după celelalte bile de poarta plasă. Mai mult decât o victorie convingătoare pentru Țara Galilor 3: 1 a devenit o senzație de Campionatul European.

Ronaldo împotriva Bale?

Semi-finala a promis să fie interesant. Meci Portugalia - Țara Galilor a avut loc cu mare sprijin de fani din ambele echipe. Presa numit acest joc duel Bale și Ronaldo, deși, desigur, depinde de modul în care fiecare dintre echipe vor fi în măsură să vină și să facă greșeli stupide.

Ce ar putea opune jucătorii portughezi la echipa națională din Țara Galilor? joc nedeslușit în faza grupelor (3 egaluri), victoria asupra rivalilor din prelungiri sau ca urmare a unei lovituri împotriva unui joc Bale luminos și dinamic și tovarășii săi.

Dar povestea este de peste Welsh în acest meci, care au pierdut cu scorul de 0: 2. În ciuda înfrângerii, în patria de jucători de fotbal au fost întâmpinați ca niște eroi adevărați, care au deschis în jurul lumii destul de o țară mică, pe de altă parte.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.