Sport și FitnessTenis

Olga Govortsova: biografie și tenis de carieră

Prima mențiune de tenis au fost găsite în secolul al 11-lea AD. e., la ceea ce era pe atunci încă purtat puține asemănări cu tenis moderne. Apoi, tenis a avut atributele sale moderne: mingi, plase, rachete. Dar, ca orice sport, este în procesul de evoluție a dobândit tot ceea ce este în ea este prezent astăzi. Tenis câștigă în popularitate și sa răspândit în fiecare colț al lumii. Și în 1896, la Jocurile Olimpice de vară, sportul a fost în programul de competiție. Astăzi este unul dintre cele mai avansate sporturi din lume, care, desigur, are eroii săi. De exemplu, Monica Seles, Maria Sharapova, Steffi Graf - sportivii care au făcut deja un nume pentru ele însele, și ei sunt cunoscute în întreaga lume. Dar nu rămână în urmă bătrânii lor, și oamenii de astăzi tineri: Gavrilova Darya, Olga Govortsova și Belinda Bencic. Astăzi, mai multe detalii ne vom concentra pe atlet din Belarus Olga Govortsova.

copilărie

Cei care locuiesc în Pinsk (URSS, acum Belarus), familia Govortsova 23 august 1988 sa întâmplat eveniment fericit: fiica Olga sa născut. Pentru părinți, Olga, Tatiana și Andrei, ea este singura fiică în familie, dar au, de asemenea, doi fii - Alexander și Ilia. Părinții să aibă grijă de fată și vârsta de 6 ani a decis să o aducă la acest sport. Alegerea lor a căzut pe tenis - așa că, fără să știe, a determinat soarta fiicei sale.

tineret

Deja la vârsta de 14 Olga a început să vorbească la turnee profesioniste. Primul dintre acestea a fost turneul internațional ITF. După ce a luat parte la această competiție, în același an Govortsova Olga a devenit câștigătorul Orange Bowl. Aceasta a fost urmată de prima victorie în turneul ITF de dublu, a avut loc în Ramat Hasharon (Israel). Olga Govortsova a acționat în tandem cu Victoria Azarenka. În același turneu Olga merge la etapa finală a unei singure de descărcare. În anul următor, perechea Azarenka-Govortsova a câștigat la Wimbledon.

carieră pentru adulți

Până în 2007, în lumea tenisului a început să câștige popularitatea unui nume ca Olga Govortsova. Tenis pentru fete, apoi a devenit un punct de reper în viața, și atlet din Belarus, câștigând mai multe turnee mari în tinerețe, a decis să urmeze o carieră în tenis pentru adulți.

În 2007, Olga, datorită victoriei în single la turneul ITF ajunge în top 50 cei mai buni jucători de tenis într-o singură categorie.

În 2008, Olga a ajuns la turneul WTA. Govortsova svol Semifinala cu Shahar Peer israelian a 18-clasat. Belarus face cu un israelian și a ajuns la final, dar Olga a fost dezamăgit. Victoria departe de ea Lindsay Davenport. Câteva săptămâni mai târziu Olga Govortsova au participat la WTA dublu turneu, a avut loc la Charleston. Un cuplu de ei, apoi a fost atlet română Edina Gallovits. În 1/4 Edina Olga și a câștigat o pereche de Kveta Peschke - Rennes Stubbs și avansat în semifinale. 1/2 finala a adus duo-Govortsova Gallovits cu o pereche de Cara Black - Liezel Huber. În acest concurs, norocul a fost de partea echipei Belarus-română. In finala, Olga Govortsova a pierdut colegul meu Katarina Srebotnik și Ai Sugiyama.

După patru săptămâni, pentru Olga Govortsova a luat dublu turneului WTA de. Compania sa ridicat la belarusă american Jill Kraybs. Perechea a ajuns în finală și a câștigat.

La Olimpiada de la Beijing Olga Govortsova a avut loc 35 în clasamentul mondial. În simplu Olga a pierdut în primul tur al inimitabilul Uilyams Serene. La dublu Belarus perechea Govortsova-Kustova a ajuns la a doua rundă, a pierdut surorile ucrainene Bondarenko.

turnee finale

Anul 2009 a fost pentru trofee bogate Govortsova în descărcarea WTA dublu. La un turneu în Guangzhou și Tașkent Olga a câștigat 2 Campionate WTA. Competiția finală a fost simplu Cupa Kremlinului în 2009, în cazul în care ajunge în finală, Olga Gvortsova a pierdut în atlet din italian Francheske Skyavone.

Între 2010 și 2015, Olga a ajuns doar de două ori în finala unui turneu sponsorizat de WTA. cel mai bun rezultat în ei single în acest timp a fost lansarea a patra rundă a turneului „Grand Slam“, care a avut loc la Wimbledon. Pentru acest turneu Belaruse a venit cu locul 122-lea în clasamentul mondial single.

La dublu în această perioadă, ea a câștigat 8 WTA. Și 5 de mai multe ori un duet cu Govortsova a ajuns în finală. În 2010, victoria a fost câștigat în Open Championship din China. Govortsova de companie a devenit chinez Zhuang Tszyazhun. În 2011, Olga a avut 24 mondial în clasamentul dublu. Această realizare a fost cel mai bun din cariera sa. Tot în acest an, îmi amintesc echipa Belarus, care a inclus Govortsova, de ieșire în grupul de Cupa Mondială Fed II. Cu toate acestea, în anul următor echipa a pierdut poziția de lider. În 2015, un duet cu Azarenka Govortsova, câștigând câștiga play-off peste perechea japoneză a revenit la echipa sa în avantaj.