Sport și FitnessAtletism

Atletism la Olimpiadă: săritura cu prăjina, ciocan arunca, releu, obstacole de funcționare

Atletism la Jocurile Olimpice de la Atena a apărut în 1896. Acesta a fost primul joc de astăzi. Și de atunci, prezenta invariabil în programele de forumuri de sport la fiecare 4 ani.

Numai pentru bărbați

Prima Olimpiada moderne de atletism a fost prezentat câteva exemple de realizare - a alerga, sare și înălțime, împușcat și a pus discus. Cele mai multe dintre ele au excelat reprezentanți ai Statelor Unite ale Americii. Doar a reușit să câștige cursa englezul Edwin Flack de 800 și 1.500 de metri, iar maratonul a fost primul greacă - Spyridon Louis. Apoi s-a jucat 12 seturi de medalii, 9 dintre ele câștigate de americani.

atletism pentru prima dată la Jocurile Olimpice a fost o prerogativă exclusiv de sex masculin. Femeile de a participa la competițiile oficiale nu sunt permise. Această situație a continuat până în 1928. Numai în acest an Jocurile din Amsterdam au fost subiecții de sex feminin.

Deci, primele femei de timp au luat parte la IX Jocurile Olimpice de vară: în femei 100 și 800 de metri, releu 4 de 100, săritura în înălțime și aruncarea discului.

aruncătoare de ciocan

Aruncarea ciocanului pentru prima dată în istoria incluse în programul II Olimpiada de la Paris din 1900. Apoi, competiția a venit 5 sportivi din cele două țări - Statele Unite și Suedia. Ca urmare, întregul podium a primit sportivi americani. Dzhon Flenagan a câștigat cu un scor de 51 de metri și 1 centimetru. Aceasta a fost prima înregistrare olimpic la aruncarea ciocanului.

Break hegemonia americanilor la Jocurile Olimpice a fost doar în 1928 de către irlandezul Pat O Callaghan. În 1960, la Roma, pentru prima dată a câștigat o victorie atlet sovietic Vasily Rudenko, a trimis la rotund 67 de metri și 10 centimetri. Ca urmare, cele mai multe medalii de aur la Olimpiada de la această disciplină au câștigat sportivi doar sovietici si americani - la 7. De cinci ori a învins ungurii, care au reușit să creeze o școală bună în acest sport, de două ori irlandez și unul german, finlandezi, polonezi, japoneză și sloveni. Astăzi, actualul campion olimpic la disciplina aruncarea ciocanului la bărbați - este un tadjic Dilshod Nazarov. Rezultatul este impresionant: 78 de metri și 68 de centimetri.

Record mondial în aruncare de ciocan se păstrează timp de 30 de ani. Din 1986, nimeni nu poate depăși realizările atlet sovietic Yuriya Sedyh, a trimis ciocan 86 de metri și 74 de centimetri.

Polul săritor

După cum sa menționat mai sus, în 1896 APSK a avut loc prima din istoria modernă a Jocurilor Olimpice. Săritura cu prăjina a fost în programul său. La concurs au participat 5 sportivi - americane 2 și 3 din limba greacă. Ca urmare, proprietarii doar de bronz sa dus la concurs, ea Evangelos Damaskos. El a fost supus la șipca de înălțime de 2 metri 60 de centimetri. Primul campion olimpic - este reprezentantul SUA Wells Hoyt, el a zburat la o înălțime de 3 metri 30 de centimetri.

De atunci, bolta pol inclus în programul fiecărui olimpiada. Multe jumperii excelente și printre sporturile sovietice și rusă școlar.

În minge 80 de sport ascuns Sergey Bubka și Rodion Gataullin. Ultima după Uniunea Sovietică a devenit un avocat pentru Rusia, iar Bubka - echipa națională a Ucrainei. Rezultat Serghei, de altfel, până în prezent nimeni nu a reușit să depășească. În 1994, competiția în atlet Sestriere italian a luat bara de 6 metri 14 centimetri. Această înregistrare se păstrează timp de 22 de ani. el și Jocurile Olimpice Supusă. Polul disciplina bolta a devenit aurul în 1988 în Seul. Pe parcursul carierei sale, a stabilit 35 de recorduri mondiale.

Femeile încă nu duc depășit în aer liber rusoaica Eleny Isinbaevoy. Planck 5 metri 6 centimetri, ea a intrat în în august 2009 pe scena Ligii de Aur din Zurich, nu a fost încă supus nimeni altcineva. A fost ei record mondial 27.

releul

releu mixt la Jocurile Olimpice a fost introdus pentru prima dată în 1908. Turneul a avut loc la Londra.

Total au participat 7 echipe. Sostoyazaniya sens a constat în faptul că primele două etape ale sportivilor alerga 200 de metri, în a treia - 400, iar ultimul - la 800 de metri. Echipe au concurat în perechi, câștigătorii imediat a mers la finala de la Jocurile Olimpice.

Pentru medalia de aur la disciplina „releu mixt“, ca urmare a lupta împotriva Ungariei, Germania și SUA. Americanii a avut loc distanța în 3 minute 29,4 secunde și a câștigat turneul. Aici sunt numele campionilor - Nathaniel Cartmell, Dzhon Teylor, William Hamilton Melvin Sheppard. Germanii de argint sa transformat în echipa națională maghiară - medaliile de bronz.

Rularea obstacole

100 de metri obstacole - este una dintre cele mai atletism discipline olimpice. La ultimele Jocuri din Londra, în 2016. Concursul a avut loc doar pentru femei. Bărbații au participat la o distanță de 110 de metri.

Întregul sezon, în acest tip de program menținut hegemonia sportivilor americani. Dar Jocurile Olimpice au fost lăsate să meargă doar trei participanți. A fost o poveste uimitoare și toate - lider sezon, un atlet din SUA Kendra Harrison, nu a reușit să treacă de selecție americană. Dar, în același timp, după numai 3 săptămâni după executarea fără succes, el a spart recordul mondial, înainte ca atârnă pe aproape 30 de ani. La competițiile din Londra, ea a depăși obstacole sute de metri de 12,2 secunde.

La jocurile în sine a ajuns la 48 de sportivi, care au fost împărțite în șase curse. Conform rezultatelor etape preliminare în runda următoare au fost sportivi din SUA, Belgia, Finlanda, Canada, Bahamas, Regatul Unit, Germania, Norvegia, Jamaica, Puerto Rico, Belarus, Nigeria, și Franța.

Fanii noștri performanța cea mai memorabilă a belaruși Alina Talai. În cursa preliminară a venit să termine al doilea, cu un scor de 12,74 secunde.

În cazul în care semi-finala a arătat în același timp, apoi din nou, să fie capabil de a obține locul al doilea. Dar sportivul a efectuat o mult mai rău. El a fugit distanța în 13,66 secunde și a ajuns la linia de sosire ultima.

Finaliștii au fost sportivi din SUA, Marea Britanie, Germania, Bahamas și Canada. În calitate de experți a prezis, atletism la Jocurile Olimpice a devenit disciplina coroana pentru americani, pentru că în acest tip de program, toate medaliile sa dus la ei. campion olimpic a devenit Brianna Rollins cu rezultatul de 12,48 secunde.

Triplu salt

În triplu salt la competițiile de la Londra Jocurile Olimpice au avut loc între bărbați și femei. 48 de participanți au concurat pentru medalii între un puternic jumătate din omenire. Finaliștii calificat doar 12. Printre ei - reprezentanți ai SUA, China, Columbia, Portugalia, Guyana, Cuba, Mexic, Franța și Polonia. Pentru mulți finaliști nu a fost primele Jocuri Olimpice. triplu salt a fost un alt beneficiu al sportivilor americani.

În final, cu rezultatul de 17 de metri 86 de centimetri victoria a revenit american Christian Taylor, argint transformat compatriotul său Uilla Kleya, bronz - la Dun Binya din China.

Clasamentul medalii

Atletism la Jocurile Olimpice aduce în mod tradițional, echipele naționale de cel mai mare număr de medalii. Numai la ultimele Jocuri din Rio s-au jucat 47 de seturi de medalii.

Cele mai multe dintre toate medaliile câștigate de sportivi din SUA - 13 de aur, 10 de argint și 9 de bronz. 6 victorii kenyeni și sportivi din Jamaica.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.