Sport și FitnessAtletism

Figura patinator Kerrigan Nensi: biografie si cariera in sport

Nancy Kerrigan - cunoscut american patinatoare. Este un câștigător de două ori a Jocurilor Olimpice de iarnă, a câștigat două medalii la campionatul mondial și a câștigat US Open. Din cauza intrigilor din echipa națională a fost atacat la ea, care ar putea afecta nu numai cariera de sport, dar, de asemenea, asupra sănătății în general.

informații biografice

Kerrigan Nensi sa născut în 1969 într-un mic oraș american de Woburn, Massachusetts State. Fata mai întâi încercați pe patine și a început să-i în 6 ani. Doi ani mai târziu, ea a început să participe la formare în figura patinaj, iar la 9 ani, pentru prima dată a câștigat competiția copiilor.

Primul antrenor al viitorului campion a fost Teresa Martin. Când Nancy a fost de 16 ani, a devenit noul antrenor Denise Morris, care a fost în curând înlocuită cu Maria și Ivy Skotvold. Acest tandem de coaching cu Kerrigan a rămas până la sfârșitul carierei sale sportive.

În 1987, Kerrigan Nensi tare sa declarat la campionatul de juniori. în vârstă de 18 de ani, patinatoare a câștigat doar 4 locuri, dar forțat să vorbească despre el însuși experți în sport. În termen de 4 ani, Nancy a câștigat bronzul la US Open. Acest rezultat a permis-o să ia parte la Cupa Mondială, în cazul în care Kerrigan a fost din nou al treilea.

La Jocurile Olimpice-90 în Albertville patinatoare a arătat unul dintre cele mai bune programe și a câștigat pe merit medalia de bronz.

Atacul asupra atlet

Înainte de Jocurile Olimpice-94 a fost una dintre cele mai notorii incidente din istoria patinaj artistic. Pentru dreptul de a ajunge la competiția din Statele Unite au concurat Nancy Kerrigan și Tonya Harding. Acesta din urmă, care doresc să scape de un rival, a devenit parte la conspirație.

Shane Stent a fost instruit să atace Nancy și rupe piciorul. Găsirea atlet în Detroit, atacatorul a furat și a lovit cu un baston pe coapsa lui Nancy Kerrigan. Atacul a fost atât de neașteptat încât nimeni nu putea să-l oprească.

Din fericire pentru sportivi, totul a fost grav accidentat ușor. Acest incident a provocat destul de un scandal în America și lumea patinaj artistic. În mod ironic, Tonya Harding a reușit să evite pedeapsa și chiar efectuate la Jocurile Olimpice, unde a câștigat doar locul opt, ca rezultat.

Pierdute din cauza prejudiciului acest US Open, skater luat încă împreună cu infractorul său în echipa națională a țării sale. Kerrigan Nensi a fost capabil de a restabili pe deplin forma lor și a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Lillehammer, al doilea numai la un ucrainean Oksana Baiul.

viaţa personală

După terminarea carierei sportive, Nancy sa căsătorit cu un agent de sport și a dat naștere la trei copii: Matei, Brian și Nicole. Familia locuiește în orașul american Linfield.

Kerrigan Nensi nu a lăsat în întregime la patinajul artistic. Ea a acceptat cu plăcere invitația de a participa la diverse concursuri, cum ar fi „War Ice“ și „Champions pe gheață“.

Fost patinator a condus propria echipament sportiv, precum și servind ca un comentator pe diverse competiții. Kerrigan este autorul unui manual despre arta patinaj artistic „Artistry on Ice“. În 2004, Nancy a intrat în sala americană de patinaj artistic.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.