Sport și FitnessSporturi extreme

Skeletonist Alexander Tretyakov. Foto. onoruri

Rusia este renumit pentru dragostea sa de sport. Mai ales popular în țară, hochei, fotbal, patinaj artistic. Nume de sportivi celebri ruși răsune în întreaga lume. Suntem mandri de campioni noastre, inclusiv Evgeniy Plyuschenko (figura patinaj), Oleksandr Tretyakov (schelet), și multe altele, pentru care fanii și colectate Tribune complet de sport entuziaști.

schelet rus stabilește ritmul sportului mondial

În ultimii ani, popularitatea în creștere a început să câștige noi sporturi. Printre acestea - scheletul. Acest sport de iarnă. Amintind de o pantă pe o sanie - distracție popular rus. Atlet plimbari cu un canal de gheata intr-un cadru special. Se realizează în câteva curse, rezultatele care determina câștigătorul.

Este îmbucurător să înțeleagă că scheletul Rusiei în acest moment este la vârf de popularitate. Și de mândrie, campion mondial în scheletul - concetățeanul nostru. Aleksandr Vladimirovici Tretyakov la Jocurile Olimpice de la Soci a câștigat primul loc. Victoria sa făcut istorie. El - un exemplu pentru generația tânără. Mândria noastră. Viitorul nostru.

„Rocket Rusă“

atlet rus și speranță schelet intern a confirmat încă o dată porecla lui. „Racheta rus“ - așa cum a fost numit la Jocurile Olimpice de la Soci. De la începutul jocurilor care urmează să fie tratat ca un câștigător viitor și a crezut în victoria sa. 14 februarie 2014 a fost prima zi a concursului, la care au participat Alexander Tretyakov. Biografia sa a fost apoi dobândit noi date importante, așa cum a fost în măsură să exceleze și să servească pentru a câștiga licitația.

Prima înregistrare curs și verificați înregistrarea aparținut lui. 55.95 secunde - deci a durat „zbor“.

A doua cursă a identificat, de asemenea, liderul tânăr atlet. Mai mult de o jumătate de minut, el a depășit principalul său rival din Letonia.

A treia cursă - un timp fenomenal de 56.28 secunde. În al patrulea rând - ca lideri clare. Toată cursa, el nu se permite nici o emoție, fără un moment de odihnă. Abia după final Alexander Tretyakov, realizând victoria sa, el a zâmbit larg, „Gagarin“ zâmbet.

Sala răcni - o victorie a fost furnizat Alexander. Rampage Tribună. „Rusia - Champion“, „Înainte, Rusia“ - zumzetul asurzitor al sala de audiență anunța victoria sportivului rus. A început ora marelui Alexander Tretyakov. Campion a luat în brațe și transportate în tribune. Îmbrățișări, sărutări, lacrimi de bucurie, autografe - adică, prețul mare victorie. Sincere mulțumiri în ochii rușilor - asta e premiul principal pentru titlu.

Alexander Tretyakov. Biografie de atlet

Înainte de a deveni un campion de renume mondial, Alexander a fost un rezident regulat al Krasnoyarsk. El vine dintr-un simplu sport, familie iubitoare. Tata a învățat din copilărie puțin Sasha să joace hochei și fotbal. El a crescut persoană liniștită, prietenos și bine echilibrat. El iubește de pescuit și, la fel ca toți băieții au crescut pe jocuri pe calculator. Fond de istorie și arheologie.

Alexander - un om foarte bine de citit. Cartea a fost primul său prieten adevărat. Cărți cu aventura, fantezie, detectivi a stat întotdeauna pe raftul.

Mergând la liceu, viitorul campion a atras atenția asupra bob. Sasha a avut viteză mare de funcționare, astfel încât acest sport pentru o lungă perioadă de timp el a atras. formare permanentă și persistentă, dorința de a fi puse sub sechestru complet băiat. Dar pentru a deveni un bob a eșuat - Alexander nu este categoria de greutate dreapta. Din păcate, prin orice mijloace nu a fost posibil să se obțină greutatea necesară. Visul a trebuit să plece.

Într-o zi, în timp ce în orașul leton Sigulda, Alexander rostogoli pe autostrada din scheletul. Rata ridicată de coborâre, emoții incredibile capturat atlet. El a fost serios interesat de acest sport. Deci, în 2003, a început ascensiunea la Olympus campion viitor.

El a arătat imediat rezultate bune în formare și de concurență. Nu e de mirare că, în 19 de ani, Alexandru a luat echipa națională. Muncind din greu pe el însuși, îmbunătățirea constantă a nivelului de calificare a condus la un rezultat logic - Sasha a luat echipa olimpică. 2006. Jocurile Olimpice de la Torino. Prima competiție internațională. Prima emoție. Prieteni noi. Alexandru a terminat 15. Dar l stimulat doar pe noi culmi. A muncit din greu, corectarea greșelilor, a câștigat experiență. Înainte a fost un antrenament lung.

Alexander Tretyakov - campion!

Și acum a câștigat titlul de „Campion al Europei“ în 2007. locul 5 la Campionatele Mondiale din 2007, locul 9 - Cupa Mondială 2008 de bronz de onoare la Campionatele Mondiale din 2009.

2010. Jocurile Olimpice de la Vancouver. Alexander Tretyakov a luat parte la echipa rusă. El caută în indiferent ce avea să câștige titlul și așteptările fanilor. Atitudine bună, un început de succes a condus Alexandru la premiul al treilea loc. Rezultatul a depășit toate așteptările. Nici antrenorul, nici Alexandru însuși nu se aștepta un astfel de rezultat bun. În același timp, el a stabilit recordul de viteză personală.

Apoi, a existat o medalie de argint la Cupa Mondială 2011 și locul 3 la Campionatul European în același an. aur meritate Alexander Tretyakov a fost primit pentru Cupa Mondială 2013.

atlet de viață personală

Sportivul lucrează în mod constant pe ei înșiși în formare nu permite o singură indulgență, în curs de dezvoltare în mod constant talentul său legendar - cel mai rapid start. Sportivul încă destul de tânără, deși, după cum arată statisticile, scheletul stele - campioni la vârsta de aproximativ 40 de ani. Deci, înainte de mare viitor Alexander cu mari victorii.

Este greu de imaginat o lume în viața de zi cu zi. Deși el este un tată iubitor și soț. a doua jumătate a lui - soția Anastasia - un fost atlet. Ea a fost, de asemenea, implicat în sanie. Soția sprijină pe deplin și susține sportivul său stil de viață „nomad“. Ca fost skeletonistka, ea înțelege cât de importantă constantă pentru taxe și formare Alexander. Sportivul este aproape nici un moment liber. Poate de aceea în mediul său este nici un prieten loial. Dar în jurul valorii de coechipierii de sprijin.

2013 a fost foarte important pentru atlet, Alexander a avut o fiică, Eva. Este datorită confortului familiei, armonia si sprijinul oamenilor nativi, Alexandru a realizat astfel de înălțimi pe podium olimpic.

La acasă campion scăzut în orașul Krasnoyarsk, și sunt mândri de celebrul conaționalului lor. ghid de câmp pentru succesul bine meritat în acest sport a dat campion de 3 milioane de ruble.

Sport - aceasta este viata!

Alexander a oferit în mod repetat, să se retragă din acest sport mare. Pentru a deveni un politician, să se alăture Comitetului Olimpic, dar Alexandru nu a putut trăda idealurile lor și de a priva țara de campion. El locuiește acum în orașul său natal, a primit de învățământ superior.

Nici faima, nici bani nu a avut nici un efect asupra naturii și persistența Alexander. El se pregătește acum activ pentru următoarele Jocurile Olimpice din 2018, în Pyeongchang (China). El promite să răspundă așteptărilor țării și fanii lor.