Sport și FitnessSporturi în aer liber

Schior rus Sergei Shiryaev: biografie și realizări

școală de schi rusă este bogat în nume celebre și unul dintre ei - Sergey Shiryaev. Jocurile Olimpice de participant la Vancouver a trecut un traseu de carieră dificilă, care a inclus atât succese și scandaluri, dar el a dovedit în mod constant nivelul lor profesional.

cariera timpurie

Sergey Yurevich Shiryaev sa născut 08 februarie 1983 și în școală a devenit profesional angajate în schi. Ca student, 18 ani, tânărul rus a început să participe la competițiile din Rusia, în cazul în care, după ce a obținut o experiență de doi ani de spectacole, el a început să intre în mod regulat în top zece.

În 2005, el a fost invitat să joace pentru echipa națională, iar primul turneu sa dovedit a fi destul de succes pentru Sergey - în Innsbruck, Austria, în cursa de 30 km ruși a venit opta. În luna noiembrie a aceluiași an, în Finlanda Shiryaev prima dată pe podium, câștigând „Silver“ pe devyatikilometrovoy la distanță, iar o lună mai târziu a câștigat medalia de aur la pista italiană în Dobbiaco, câștigând cursa de 15 kilometri.

succese internaționale

Dar, în ciuda succesului obținut, rușii la Jocurile Olimpice de Iarna de la Torino nu a primit din cauza prezenței de colegii mai experimentați. În ciuda omiterea unei astfel un început de important, Sergey Shiryaev a stabilit un obiectiv pentru a ajunge la Jocurile Olimpice următoare, pentru anul 2006, de 7 ori în creștere pe un piedestal, din care de 4 ori - cu o medalie de aur. Sezonul următor a început cu două victorii pentru schiori - în Cavalese și Davos.

În luna februarie cursa releu la lista sa de realizări Shiryaev a adăugat un alt și un finisaj fenomenal. Vorbind la etapa finală, restante de mai mult de 30 de secunde, nu a fost o problemă pentru ruși - la linia de sosire Serghei „a adus“ la concurenți 0.7 secunde, creând o senzație și a devenit o legendă vie a echipei ruse. Cu toate acestea, bucuria a fost în curând umbrită de atlet știri neplăcute din Federația Internațională de sport de schi.

Doping și descalificat

În martie 2007, compania Anti-Doping a găsit în proba „A“ Serghei eritropoetină interzis de droguri, în curând a confirmat deschiderea și un al doilea eșantion de atlet. În urma rezultatelor sesiunii a comisiei Sergey Shiryaev a primit o suspendare de doi ani. După anunțarea partea rusă a efectuat propria anchetă, ceea ce a dus la antrenori de defect identificat ruși - Anatoli Chepalova și Alexander Bazaychenko. Pentru încălcarea în coaching-ul celor doi experți au fost excluși din lucrul cu echipa de mai mulți ani.

Încercarea de a reveni la elita

Sergey Shiryaev nu a renunțat la visul lor de a merge la Jocurile Olimpice, iar după numai două săptămâni după descalificarea de dopaj a fost câștigătorul cursei de 10 km în Metabefe franceză. În doar un an, rusul a fost în măsură să demonstreze că este capabilă să concureze pentru medalii la concursuri, la toate nivelurile, și a fost trimis la antrenori la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Vancouver. Cu toate acestea, sportivul nu a putut să înceapă lumea principală ajunge pe podium: a lua parte la cele doua curse (15 km freestyle și în maraton de 50 km), Serghei nu a primit în releu Rusia patru, lăsând visul de medalii.

În ciuda regres, Sergey Shiryaev, în primul său interviu după Jocurile Olimpice, a declarat că se așteaptă să câștige o medalie la turneul acasă la Soci, în 2014. Cuvintele lui schior a început imediat pentru a confirma succesul de campionate naționale, continentale și mondiale. Pentru anul 2010, după Jocurile Olimpice, într-un atlet activ a fost din nou 7 medalii, dintre care trei - cel mai înalt standard. Anul viitor Shiryaev petrecut chiar mai productive, deși la un nivel inferior. obtinerea de multe ori doar competițiile europene și rusești, câștigătorul schior de 5 ori și patru - câștigătorul turneului.

In ciuda premiilor zavoovyvanie stabile, starea rușii au început să se deterioreze, iar în următoarele două sezoane Sergey Shiryaev, schior, până de curând a fost considerat favorit în orice cursă, în aproape nici câștigători, doar de trei ori a fost al doilea, și din nou - al treilea. Antrenori spera ca aceasta recesiune se va schimba valul de succes de atlet, dar abia ajuns în top zece pentru anul 2014, anul rușii, luând 10-lea loc în maratonul austriac de la începutul sezonului, și în 2015, luând parte la cele doua curse, a fost scos din echipa națională, în cazul în care cu experiență Shiryaev împins mai de succes sportivi tineri. Mai târziu, Serghei a acționat numai la competițiile naționale și de amatori, unde de multe ori a fost invitat în calitate de maestru al sportului de clasă internațională, și să invite până acum.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.