Sport și FitnessHochei

Despre cât de multe rulează un joc de hochei

Regulamentul de hochei lupta are propriile sale caracteristici. Au apărut treptat, pe parcursul a mai mult de două secole de istorie a acestui popular în multe țări ale jocului mondial.

Din istoria de hochei pe gheață

În ciuda faptului că , în lucrările grafice europene medievale pictură și imagini apar în mod repetat, în care oamenii ne joacă bine joc familiar, locul de naștere al hochei este considerat a fi Canada. Problema de cât de multe se execută un joc de hochei, puțini oameni sunt îngrijorați de la începutul acestui sport. Oamenii care joacă hochei pentru distracție și, atâta timp cât te plictisesti. Dar sursele istorice ne-a adus la data primei competitii de hochei pe gheață, a avut loc 03 martie 1875, la patinoarul „Victoria“ din Montreal. Și cu startul competiției oficiale a fost o diferență, cât timp durează un meci de hochei. Primul set existent de reguli ale jocului de hochei a fost stabilită, adoptată și publicată în 1886. Mai târziu , joc hochei a câștigat rapid popularitate în timpul secolului al XX - lea, răspândit în toată emisfera nordică. În mod tradițional au existat două școală de hochei - canadian și european. Iar competiția dintre ele au contribuit la dezvoltarea acestui sport. turneu de hochei a devenit unul dintre principalele puncte ale programului de Jocurile Olimpice de Iarnă.

Durata unui meci de hochei

Între timp, regulamentele meci de hochei nu au fost universal pentru diferite țări și regiuni ale lumii. În Europa și America de la începutul secolului, este net diferit. Durata unui joc de hochei a fost ușor pentru a determina dacă jocul este o remiză tolerată. În acest caz, jocul este format din trei perioade de douăzeci de minute de timp cu două pauze cincisprezece minute între ele. Calculul a fost facut doar timpul de redare pură, numărătoarea inversă a fost efectuată cu un cronometru și se va opri atunci când arbitrul pentru un motiv oarecare a oprit jocul.

Joacă pentru a câștiga

Dar această practică a fost destul de acceptabil pentru competițiile de turnee mari, cu un număr mare de echipe participante. A meciuri remiză ar duce la o competiție de strângere pe termen nelimitat. În plus, jocul începe să-și piardă claritatea și agilitate. Prin urmare, practica de competiții de hochei din toată lumea a ajuns treptat la necesitatea de a juca pe un anumit rezultat, dezvăluind câștigătorul meciului. O remiză oprit costum și spectatori și participanți. Prin urmare, răspunsul la întrebarea de cât de multe se execută un joc de hochei, a pierdut unicitatea. Meciul a fost ultimul pentru a determina câștigătorul. Baza regulilor au rămas aceleași trei perioade de douăzeci de minute. Dar dacă au terminat la egalitate, echipele au început să ofere timp suplimentar. O perioadă suplimentară se numește ore suplimentare. Durata sa este de zece minute. El a jucat până la prima de goluri. Pentru a ascuți jocul, pe teren pe fiecare parte poate fi patru jucători în loc de cinci. Acest lucru dă o construcție jocul tactic înrădăcinată dinamic și în schimbare. În conformitate cu reglementările Continental Hockey League, în cazul în care timpul suplimentar nu a dezvăluit câștigătorul, echipele continuă să lămurească lucrurile prin aruncarea de lovituri libere - gloanțe. Primele trei din fiecare echipă, și apoi să câștige. Și în acest caz, numai în scopurile finale depinde de cât de multe rulează un joc de hochei. Marcatori sunt impresionante, dar încă în jocul final a decis să facă fără ele.

turnee playoffs

acuitatea specială și expresivitate a jocului ajunge la etapa finală a campionatului de hochei Ligii Continental. Acesta este un joc „on the fly“, echipa care pierde este eliminata din participarea în continuare la concurs. Deci, răspunsul la întrebarea de cât de multe rulează un joc de hochei în playoff, este complet imprevizibil. Situația este complicată în mod considerabil de faptul că, în această parte a reglementărilor de turneu împiedică desfășurarea aruncări libere. Dacă timp suplimentar nu a dezvăluit câștigătorul, apoi, după pauză este alocat un alt ore suplimentare. Numărul lor nu este limitat. Jocul va continua până la victoria. Prețul unuia dintre obiectivele în partea finală a fiecărui meci poate fi foarte mare. Jocul are de multe ori un caracter dur și teama prelungită de jucători pentru a face o greșeală și da adversarului o șansă pentru lovitura decisivă. Acesta este motivul pentru jocurile din playoff pot fi atât de obositoare pentru jucători și pentru fani.

înregistrare CHL

Cel mai lung joc hochei din istoria Hockey League Continental a avut loc douăzeci și unu martie 2014 la Praga, în sferturile de finală ale playoff. Jocul dintre echipele de „Leul“ și „Donbass“ a fost completat de victoria 127 de minute, „Donbass“. Meciul sa încheiat într-o perioadă de șapte cu scorul de 3: 4. Acesta este în acest moment răspunsul final la întrebarea despre cât de multe minute durează un meci de hochei. Nu există nici o îndoială că această înregistrare este sigur de a fi depășit. Dar când se întâmplă - puteți doar ghici.

Copyright © 2018 ro.atomiyme.com. Theme powered by WordPress.