Sport și FitnessAtletism

Celebrul Gimnasta rus Alexei Nemov: Biografie si cariera in sport

Alexei Nemov - gimnastă, care este una dintre cele mai renumite sportivi ruși. Pe parcursul carierei sale, el a devenit un campion olimpic de patru ori, a castigat de cinci ori la campionatele mondiale. Dupa ce sa retras din sport a luat jurnalismul.

Biografie de atlet

Alexei Nemov, ale cărui fotografii pot fi văzute în acest articol, sa născut mai 1976 într-un oraș mic Barashevo în Mordovia. Curând, el și mama sa mutat în Togliatti.

În șase ani, viitorul campion olimpic a fost într-un grup de gimnastică, găzduit de celebrul antrenor Irina Shestakova. Șase luni mai târziu, el a venit la un alt profesor - Pavel Denisov.

În ciuda bună coordonare a mișcărilor, tinere Nemov nu a putut lăuda cu fizicul bun, așa că el a fost în curând transferat într-un alt antrenor - Evgeniyu Nikolko. Că el a fost capabil să discearnă real talent Alexis.

Nemov a fost foarte greu de a combina antrenamente intense și temele. Din cauza absenteismului frecvente si a performantelor academice slabe, el a fost nevoit să schimbe unele școli secundare.

cariera de sport

Pentru prima dată pe Nemov a început să vorbească în 1989, când gimnastă în vârstă de 13 de ani, a câștigat o victorie răsunătoare în campionatul de tineret al URSS. De atunci, Alex a devenit un participant regulat la diverse concursuri internaționale, unde a câștigat mai multe ori, nu numai în evenimente individuale, dar, de asemenea, în clasamentul general.

Cupa Mondială 94 în Dortmund gimnastă a câștigat medalia de aur în concursul pe echipe, iar un an mai târziu, Alexander Nemov a câștigat bolta de la Campionatele Mondiale de la Sabae.

La Jocurile Olimpice de la Atlanta, sportivul a mers la statutul de una dintre favorite de concurență, care au fost doar de așteptare pentru medalii. Și speră antrenori și fani devin realitate mai mult decât plin. Alexei Nemov din Atlanta a reușit să câștige șase medalii, care a inclus doua de aur - în cazul echipei și seiful.

care activează cu succes perioada mezholimpiysky, gimnasta rus a mers la Sydney favorit necontestat. Și a confirmat statutul său strălucit, devenind din nou un campion olimpic de două ori - în toate în jurul și în exercițiile de pe bara transversală. Pe lângă medalii de aur în Sidnee Aleksey a câștigat un alt argint și trei de bronz.

Discursul Nemov la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, a fost amintit în primul rând scandal. După discurs, un rus pe bar, unde a efectuat un element foarte complicat, judecătorii pune-l mult prea mic de evaluare. Fanii din public au fost foarte supărat, au protestat cu un șuierat puternic și hohote, atâta timp cât Alexey Nemov a venit personal la ei și a cerut calm.

Ca urmare a acestei gimnaste scandal a ridicat ușor medie de rating, dar totuși a rămas fără medalii. De asemenea, după acest incident, au existat unele schimbări în sistemul de evaluare a performanțelor judecătorilor de gimnastică.

Viața fără sport

La finalizarea carierei sportive, Alexei Nemov implicat în activitatea publică. În 2000, el a fost promovat la rangul de maior. Ex-gimnastă implicat activ în jurnalism, iar în 2013 a fost numit redactor-șef al „big sport“ revista.

Nemov sa căsătorit cu vechiul său bun prieten Galina. În timpul Jocurilor Olimpice de la Sydney, ea a născut un fiu, care a fost numit în onoarea unui tată celebru.